‘Indo’s ga weg’
Den Haag werd ook wel eens beschreven als ‘Overzees gewest van Indië’. De stad die Indië bestuurde. In de stad woonden destijds veel verlofgangers en repatrianten uit Nederlands-Indië. Er waren honderden bedrijven, zoals de toko’s en restaurants, met koloniale activiteiten. Op dit moment zijn er heel veel sporen te vinden uit het koloniale verleden. Bekend is de Tong Tong Fair die in 1959 startte en vnl. draaide om de Indische cultuur. Er waren veel Indische muziekbandjes in de stad, die de Indorock introduceerden.
Totdat in 1958 op de Soestdijksekade de tekst verscheen: ‘Indo’s ga weg’. Een schok ging door Nederland en de Indische gemeenschap. Er werden Kamervragen gesteld. De Haagse politie was bang voor rassenrellen en onrust. Zelfs de Engelse krant The Daily Telegraph stelde vragen aan de regering en wilde weten wat er aan de hand was.
Niks van dit alles. Jaren later werd bekend dat twee vrienden ruzie hadden. Het ging om een Haagse jongen, die ruzie kreeg met zijn Molukse vriend. De Haagse jongen heeft toen een bus verf van zijn vader gepakt en deze tekst op de muur gekalkt. Een week later was de ruzie weer voorbij.
De foto die gemaakt is door Frans Donse ging de hele wereld over.
Opmerkingen