Dat herkende ik. Ook mijn ouders en familie hielden ons voor hoe we ons hier moesten gedragen. Netjes, beleefd, fatsoenlijk. Zo waren ze het in Indië gewend en zo moest het ook hier, want hier moest je je vooral aanpassen. Altijd groeten, met twee woorden spreken, opstaan in de bus voor oudere mensen. En hoe vaak kreeg ik niet te horen ‘éérst je huiswerk, dán de meisjes’. Mijn familie dreigde ook met wat er kon gebeuren als we niet ons best deden. Dan wachtte ons een slechte toekomst als straatschoffie in de kampong of als ‘toekan kroepoek’ (Indische kroepoekbakker).
In de Indische gemeenschap ontstond vorig jaar wat deining vanwege het gerucht dat Geert Wilders een Indo zou zijn. Het werd met ongeloof ontvangen. Zou Geert met zijn onverholen afschuw van de multiculturele samenleving en zijn felle anti-islamhouding afkomstig zijn uit het grootste islamitische land ter wereld? Dat kon niet waar zijn.
Toch wel! In de biografie ‘Veel gekker kan het niet worden’ (2008) bevestigt Wilders wat ongemakkelijk zijn Indische afkomst. Daarin zegt hij o.a. ‘bij de oudste zus van mijn moeder gingen we wel eens in het weekend kroepoek bakken’. Geert Wilders als Indische kroepoekbakker; het moet inderdaad niet gekker worden.
In mijn jeugd was kroepoek bakken mijn favoriete kookactiviteit. Je doet die kleine kroepoekjes in de hete olie en dan worden ze heel snel heel groot in allerlei kronkelige vormen. Je moet wel erg opletten: niet te veel, anders rijzen de pan uit en niet te lang in de olie, anders branden ze aan. Maar als het goed gaat tover je iets oneetbaars tot een knapperige lekkernij.
De afgelopen tijd is de geblondeerde Indische kroepoekbakker al weer wekenlang de lieveling van alle media. Gedurende het gehele formatieproces bakte hij er weer lustig op los. Met zijn politieke kroepoek voorziet hij anderhalf miljoen voorstanders van knapperige hapklare brokken. Tegelijkertijd geeft de kroepoekbakker al zijn tegenstanders een onverteerbaar gevoel. Zo onverteerbaar dat er een proces tegen hem werd aangespannen. Dat vind ík weer onverteerbaar. De strijd om zijn opvattingen hoort niet thuis in de rechtzaal, maar in het parlement en het maatschappelijke debat. Dáar moeten voor en tegenstanders met elkaar de pollepels kruisen over zijn smaak en zijn recepten. Nu kan de kroepoekbakker zich uitleven als dé topkok van de vrije meningsuiting en zich tegelijkertijd op zijn zwijgrecht in de rechtzaal beroepen.
Kroepoek bakken is als toveren, maar Wilders is een slechte tovenaar. Hij gooit teveel giftige stukjes in de oververhitte olie van de Nederlandse samenleving, waardoor ze de pan uitrijzen. Hij houdt ze ook te lang in de pan, zodat ze alleen door aangebrande mensen te vreten zijn. Nee, ik gun Wilders van harte vrijspraak in zijn proces. Hij mag wel veroordeeld worden, maar dan door de Keuringsdienst van Waren. Voor zijn niet te vreten kroepoek.
Wouter Muller, auteur is actief als muzikant, tekstschrijver en componist en tevens werkzaam voor de Stichting Welzijn en Cultuur Twente
(bron: Twentse Courant Tubantia, 23-10-2010)
Welkom bij
Indische Internetkrant sinds 1999 onderdeel van ICM
WORDT ICM ABONNEE VOOR 4 EURO IN DE MAAND
Schrijf U vandaag nog in voor ICM abonnee.
Lees onze ICM algemene voorwaarden -- >Hier
|
Advertentiee
De lente breekt aan, wat dacht U van uw tuin in bamboo design?
Het boek "Rapport traktaat van Wassenaar" € 50 exclusief verzendkosten, donaties boven € 50 ontvangen het boek kosteloos. Deelnemers die zich inschrijven voor ACTW66 kosteloos. Boek wordt vrijgegeven nadat deze aan het nieuwe kabinet is overhandigd
Graag bestel ik het ICM Jaarboek "Toegang tot de Indische Wereld" prijs 19,95 exclusief verzendkosten € 3,95 Bestellen
INDISCHE NEDERLANDER AAN HET WOORD. ===>>>
Zie verder Hier
ICM/MSN de geschiedenis van de Indische een digitale guerrilla
kik hier on te downloaden
http://www.diasporaindonesia.org/
=Onderzoekrapport naar tegoeden
particuliere bank en - levensverzekering van Nederlanders in Indie 1940 -1958
klik HIER
========================
Rapport
Diaspora Dispatch Memorizer for prime Minister Mark Rutte
Download EJOS Newsletter
Recensie “door de ogen van het kind” De vader van een bekende schrijver overleefde het jappenkamp door op zijn tellen te passen en door de macht van het getal de macht over zijn leven in eigen hand te houden (Adriaan van Dis, Indische Duinen).
Leo Blokhuis schrijft boek over Indo-Rock De bekende popmuziekhistoricus Leo Blokhuis (onder andere bekend als deskundige en DJ van de “Top 1000 Aller Tijden” die aan het eind van ieder jaar op TV te zien is) is momenteel druk bezig met een standaardwerk over Indo-Rock.… Doorgaan
Farewell to the Indies (De Engelse vertaling van het boek "Weg uit Indië", verschenen in 2012) is nu op website www.hansvervoort.nl
gratis te downloaden als ePub, PDF-file, Kindle-file of Word-file
Of hier op ICM site downloaden HIER.
Mijn levensverhaal - 5 door onze correspondent in Nieuw Zeeland, Adrian Lemmens doorgaan
Pasar Malam Selamat
Datang in Holland - boek verkrijgbaar bij Amazon.met vertaalde Nederlandse artikelen - Engels Doorgaan
© 2019 Gemaakt door F.Schwab (ICM Editor).
Verzorgd door
Banners | Een probleem rapporteren? | Privacybeleid | Algemene voorwaarden
Je moet lid zijn van Indische Internetkrant sinds 1999 onderdeel van ICM om reacties te kunnen toevoegen!
Wordt lid van Indische Internetkrant sinds 1999 onderdeel van ICM